fbpx

Tselluliit – mis see on ja mida ette võtta

TSELLULIIT – MIS SEE TEGELIKULT ON NING MIDA ETTE VÕTTA?

„Põgus hetk huultel, eluaeg puusadel“. Nii võiks kõlada vanasõna enamusele tuttava liigse rasvapolstri ja tselluliidi kohta.

Sest vastab ju tõele see, et mida pistame suhu mõjutab enamasti meie välimust. Ettekujutus ideaalsest naiselikust välimusest on viimase 50 ja enama aasta jooksul pälvinud laialdast kõneainet ning tuliseid vaidlusi. Tänu erinevatele sotsiaalmeedia platvormidele, foorumitele ja ajakirjandusele levivad arvamused ning kriitika selles osas milline naine peaks välja nägema.

Me imetleme kuulsusi nagu Camila Cabello, kes hiljuti andis terava vastulöögi kriitikutele, kes ajakirjanduse veergudel tema bikiinifotosid ja eksponeeritud kurvikat keha kritiseerisid. Samas kui paljud meist tunnevad ennast päriselus sama enesekindlalt või siis ei sooviks kasvõi mõnestki kehapiirkonnast veidi siledam ja saledam välja näha. Isegi kui aastad, laste saamine ja muud naiste rõõmud on oma tolli võtnud.

Kindel valdkond, mis enamike naisi morjendab, kannab nime Tselluliit. Selle kiusliku tegelasega puutub vähemal või suuremal määral kokku ca 95% naistest.

 

Niisiis, mis on tselluliit?

Sellel, miks tselluliidist sai laialdaselt tuntud negatiivne nähtus ja miski, mida peab „ravima“, on pikk ja keeruline ajalugu. Me ei hakka selles artiklis laskuma detailidesse, keda see sügavuti huvitab, saab täpsemalt lugeda Refinery29 artiklit  the history of Cellulite and how it came to be. (inglise keeles)

Tselluliit on rohkem tuntud kui nähtavad rasvamügarikud nendel kehaosadel, kuhu salvestub reservrasv, tavaliselt tuharad ja reied. Kuid tselluliiti võib esineda ka muudel kehaosadel – kätel, kõhul ja väga-väga harvate juhtumite korral isegi näol. Enamusjuhtudel kannatavad selle all naised.

Põhjus miks need ebaühtlast nahapinda põhjustavad rasvamügarikud tekivad tuleneb nahakihtide ja nahaaluse rasvkoe struktuurist. Naha dermises ehk päriskihis toodetakse sidekoe rakke sealhulgas kollageeni ja elastaani. Kui dermise all asuvad rasvarakud paisuvad, avaldub surve sidekoele ning nahapind saab mügarliku välimuse.

Vanusega naha struktuur hakkab tasapisi lagunema kuna väheneb sidekoe – kollageeni ja elastaani – tootmine. Nõrk sidekude võimaldab paisunud rasvarakkudel veelgi enam esile tõusta ja nahapinnal mügarikena teatud kehapiirkondades välimust rikkuda.

Naised kannatavad lõtvunud sidekoest põhjustatud tselluliidi all oluliselt rohkem kui mehed. Põhjuseks siin asjaolu, et naiste sidekoe struktuur on horisontaalne. Meestel seevastu diagonaalne ja tugevam.

 

Kuidas tselluliidist vabaneda?

Tänaseni pole leiutatud imevahendit, kuidas vabaneda tselluliidist koheselt ja jäädavalt. Nagu eelpool kirjeldatud, siis tselluliit on kehale loomulik viis talletada reservrasva ning peaaegu 100% vältimatu, kuigi nii mõnigi tselluliidikreemi reklaam väidab vastupidist. Siiski on olemas vahendeid, kuidas tselluliidi teket pidurdada ning probleemsete kohtade väljanägemist parandada.

Kolm peamist neist on:

  • Piisav vee tarbimine – ca 2 liitrit päevas
  • Tervislik toitumine – 5 puuvilja või köögivilja toidukorras päevas
  • Füüsiline aktiivsus – isegi kiiremas tempos jalgsi tööle/kooli/poodi minek on abiks!

Ilukliinikutes on võimalus tselluliidiga võidelda, ka näiteks Cryo21 spetsiaalselt tselluliidiravile kohandatud krüolipolüüsi abil. Cryo21 krüolipolüüs on teraapia, mille käigus saab terapeut keskenduda konkreetsele probleemsele piirkonnale vastavalt iga kliendi vajadustele ja soovidele.

Protseduur hävitab tselluliiti kahel moel:

  • Langetab rasvaraku temperatuuri >8°C’ni. Sellel temperatuuril käivitub loomulik rakusurm. See tähendab, et raku kest mõraneb ning raku sisu hakkab kehast väljuma. Kui rasvarakk on tühjenenud, kristalliseerub rakukest ning väljub samuti kehast.
  • Termiline shokk parandab naha verevarustust ning viib välja liigse vedeliku.

Lisaks ülaltoodud kahele aktiveerib termiline shokk sidekoe – kollageeni ja elastaani tootmist nahas, mis parandab naha struktuuri muutes nahka tugevamaks. Pehme sidekude on soodumus tselluliidi tekkeks ja „apelsininaha“ ilmuliseks.

Cryo21 krüolipolüüs kombineerituna tervisliku toitumise ning füüsilise aktiivsusega on võimas relv tselluliidi vastu!

 

Astrid